Ove informacije su za Vas (ili prijatelja ili rodbinu) ako očekujete bebu, planirate da zatrudnite ili ste se nedavno porodili. One govore o infekciji streptokokama iz grupe B (GBS) kod beba u prvoj nedelji nakon rođenja (poznatoj kao rani GBS) i daju veze sa drugim informacijama o kasnijem nastanku GBS. One obuhvataju trenutne preporuke Ujedinjenog Kraljevstva za prevenciju infekcija sa GBS kod novorođenih beba.
Glosar svih medicinskih termina je dostupan na internet stranciji RCOG-a (Kraljevski koledž za ginekologiju i akušerstvo) ovde.
Ključne informacije
- Streptokoke grupe B (GBS) su jedne od brojnih bakterija koje normalno žive u našem organizmu i koje obično ne nanose nikakvu štetu.
- Ako imate GBS, Vaša beba će uglavnom biti rođena bezbedno i neće dobiti infekciju. Međutim, one retko mogu dovesti do teških infekcija kao što su sepse, upala pluća ili meningitis.
- Većina ranih GBS infekcija se može sprečiti.
- Ako se GBS nađe u Vašem urinu, vagini ili rektumu (crevnom traktu) tokom trudnoće, ili ako je vaša prethodna beba imala GBS infekciju, potrebni su Vam antibiotici tokom porođaja kako bi se smanjio rizik od ove infekcije za Vašu bebu.
- Rizik da se Vašoj bebi stanje pogorša sa GBS infekcijom se povećava ako je Vaša beba preveremeno rođena, ako imate povišenu temperaturu tokom porođaja; ili ako Vam vodenjak pukne pre odlaska na porođaj.
- Ako se kod Vašeg novorođenčeta jave znaci GBS infekcije, treba ga odmah lečiti antibioticima.
Šta je GBS?
GBS je uobičajena bakterija koja se nalazi u vagini ili rektumu kod 2-4 od 10 žena (20-40%) u UK. GBS nije seksualno prenosiva bolest i većina žena koje je imaju neće imati nikakve simptome. To što ste nosilac GBS Vam ne šteti, ali može uticati na Vašu bebu otprilike u periodu oko rođenja. GBS može povremeno izazvati teške oblike infekcija kod novorođenčadi, a veoma retko tokom trudnoće ili pre porođaja.
Kako se GBS otkriva?
GBS se ponekad otkrije tokom trudnoće kada Vam se uzimaju vaginalni ili rektalni brisevi ili radi analiza urina.
Šta bi GBS moglo značiti za moju bebu?
Mnoge bebe dođu u kontakt sa GBS-om tokom trudnoće ili oko porođaja. Velika većina ovih beba se neće razboleti. Međutim, ako imate GBS, postoji mala verovatnoća da će se kod Vaše bebe razviti infekcija sa GBS i da će se teško razboleti ili čak umreti.
Kod oko 1 u svakih 1750 novorođenih beba u UK i Irskoj se dijagnostifikuje rana GBS infekcija. Infekcije koje GBS najčešće prouzrokuju kod novorođenčadi su sepsa (infekcija krvi), upala pluća (infekcija pluća) i meningitis (infekcija tečnosti i opne oko mozga).
Iako GBS infekcija može učiniti da se Vaša beba loše oseća, uz hitno lečenje većina beba se u potpunosti oporavi. Međutim, od beba kod kojih se javi rana GBS infekcija, 1 od 19 (5,2%) umre, a od preživelih, 1 od 14 (7,4%) će imati dugotrajni invaliditet.
U proseku, u UK, svakog meseca:
- Kod 43 bebe se javi rana GBS infekcija
- 38 beba se u potpunosti oporavi
- 3 bebe prežive sa dugotrajnim fizičkim ili mentalnim invaliditetom
- 2 bebe umru od rane GBS infekcije.
Šta povećava rizik da se kod moje bebe javi GBS infekcija?
Veća je verovatnoća da se infekcija javi ako:
- je Vaša beba preveremeno rođena (pre pune 37. nedelje trudnoće) – što se ranije beba rodi, to je veći rizik
- ukoliko ste prethodno imali bebu kod koje se javila GBS infekcija
- ukoliko ste imali povišenu temperaturu ili druge znake infekcije tokom porođaja
- ukoliko je nalaz urina ili brisa bio pozitivan na GBS u trudnoći
- ukoliko Vam je vodenjak pukao više od 24 časa pre rođenja deteta.
Kako može da se smanji rizik za moju bebu?
- Urinarnu infekciju izazvanu sa GBS bi trebalo lečiti sa antibioticima odmah i trebalo bi da Vam se preporuče antibiotici kroz infuziju tokom porođaja.
- Treba da Vam se preporuče antibiotici kroz infuziju tokom porođaja ako Vam je pozitivan nalaz brisa ili urina od NHS ili druge akreditovane laboratorije (videti internet stranicu GBSS-a za više informacija.
- Ako ste prethodno imali bebu koja ja imala GBS infekciju, treba da Vam se preporuče antibiotici kroz infuziju tokom porođaja.
- Ako Vam vodenjak pukne nakon 37. nedelje trudnoće i znate da imate GBS, odmah će Vam se preporučiti indukcija porođaja. To je iz razloga da se smanji vreme izloženosti Vaše bebe GBS-u pre rođenja. Takođe bi trebalo da Vam se preporuče antibiotici kroz infuziju.
- Čak i ako ne znate da imate GBS, ako Vam se jave bilo kakvi znaci infekcije u porođaju, treba da Vam se preporuče antibiotici koji utiču na širok opseg infekcija, uključujući GBS, a koji će se davati kroz infuziju.
- Ako Vaš porođaj počne pre 37. nedelje, Vaš zdravstveni stručnjak će preporučiti antibiotike kroz infuziju čak i ako ne znate da imate GBS.
Kakve su mi opcije za mesto gde ću dobiti bebu?
Tokom trudnoće trebalo bi da sa Vašim ginekologom razgovarate o tome gde planirate da se porodite kako bi se obezbedilo da dobijete antibiotike tokom porođaja. Ako pristanete da primate antibiotike, oni će Vam biti dati kroz infuziju, a to se ne može uvek organizovati kod kuće ili u nekim porodilištima.
Čim krene porođaj ili pukne vodenjak, kontaktirajte Vašeg ginekologa jer je važno da primite antibiotike što pre. Vaš ginekolog treba uvek da zna ako ste prethodno imali bebu sa GBS infekcijom ili ste imali pozitivan nalaz na GBS u ovoj trudnoći.
Ako se otkrije GBS, kada treba da dobijem antibiotike?
Ako se otkrije da imate GBS u vagini ili rektumu, davanje antibiotika pre porođaja ne smanjuje verovatnoću da se kod bebe neće javiti GBS infekcija. Ne treba Vam terapija antibioticima pre početka porođaja, kada će Vam biti preporučeni antibiotici putem infuzije kako bi se smanjila verovatnoća da se vaša beba zarazi. Ovi antibiotici smanjuju rizik da se kod bebe javi GBS infekcija u prvoj nedelji života oko 1 od 400 do 1 od 4000.
Ako se GBS otkrije u urinu onda treba da dobijete antibiotike čim se postavi dijagnoza kako bi se lečila infekcija urinarnog trakta; takođe će Vam se preporučiti antibiotici kroz infuziju tokom porođaja kako bi se sprečila GBS infekcija kod Vaše bebe.
Postoje druge situacije kada će vam se preporučiti antibiotici, ali one nisu posebno vezane za GBS infekciju:
- Ako Vam vodenjak pukne pre vremena (pre 37. nedelje), ali nije počeo porođaj može Vam se preporučiti lečenje antibioticima. Pogledajte smernice Nacionalnog instituta za kvalitetnu zdravstvenu negu i zaštitu (NICE) NG25 o Prevremenom porođaju.
- Ako imate planiran carski rez i imate GBS, ne trebaju Vam antibiotici kako bi se sprečila GBS infekcija kod bebe osim ukoliko Vaš porođaj ne počne ili vodenjak pukne. Svim ženama koje se porađaju carskim rezom će se preporučiti antibiotici za vreme operacije kako bi se smanjio rizik od brojnih infekcija.
Ako sam imala GBS u prethodnoj trudnoći, treba li da mi se daju antibiotici tokom porođaja?
- Ako je prethodna beba imala GBS infekciju, onda treba da Vam se preporuče antibiotici tokom porođaja u svakoj narednoj trudnoći jer postoji povećan rizik da bi buduće bebe mogle takođe imati infekciju.
- Ako je pak GBS otkriven u prethodnoj trudnoći, a to nije uticalo na bebu, onda postoji šansa 1 od 2 (50%) da ćete je opet imati u ovoj trudnoći. Kako bi Vam se pomoglo da odlučite da li da dobijete antibiotike tokom porođaja ili ne, može Vam se uraditi bris (poznat kao ECM test) da se vidi da li imate GBS u 35-37. nedelji trudnoće. Ako rezultati pokažu da:
- još uvek imate GBS u ovoj fazi trudnoće, onda se rizik da će se rana GBS infekcija javiti kod Vaše bebe povećava na oko 1 od 400 i biće Vam preporučeni antibiotici tokom porođaja
- ako nemate GBS u ovoj fazi trudnoće, onda je rizik da će se rana GBS infekcija javiti kod Vaše bebe znatno manji (1 od 5000) i možete odlučiti da ne primite antibiotike.
Šta sve obuhvata moje lečenje tokom porođaja?
Ako Vam se preporuče antibiotici za sprečavanje GBS infekcije kod Vaše bebe, treba sa njima započeti što je pre moguće nakon početka porođaja ili nakon pucanja vodenjaka. Oni će se davati kroz infuziju, a sa njihovim davanjem će se nastaviti u redovnim intervalima (obično na 4 sata) dok se beba ne rodi.
Ako Vam vodenjak pukne pre porođaja, Važ zdravstveni stručnjak će sa Vama razgovarati o tome kada su Vam potrebni antibiotici i o najboljem vremenu za porođaj. Ovo će zavisiti od pojedinačnih okolnosti i od toga u kojoj ste nedelji trudnoće.
Antibiotik koji će Vam biti preporučen za sprečavanje GBS infekcije kod bebe je obično penicilin. Ako ste alergični na penicilin, onda će Vam preporučiti odgovarajuću alternativu.
Mogu li antibiotici tokom porođaja naškoditi?
Kod nekih žena se mogu javiti privremeni neželjeni efekti kao što je osećaj mučnine ili dijareja. Žene mogu biti alergične na određene antibiotike i u retkim slučajevima reakcija može biti ozbiljna i opasna po život (anafilaksa). Recite Vašem ginekologu ako znate da ste alergični na penicilin ili neke druge lekove.
Vaš ginekolog će sa Vama razgovarati o koristi i rizicima uzimanja antibiotika tokom porođaja za sprečavanje rane GBS infekcije kod bebe.
Ako odlučite da ne primite antibiotike tokom porođaja, Vaša beba će biti pod strogim nadzorom u trajanju od 12 časova nakon porođaja jer je u povećanom riziku od nastanka rane GBS infekcije.
Kako će se vršiti nadzor moje bebe nakon rođenja?
Ako se Vaša beba rodi u terminu (nakon što se navrši 37. nedelja) i dobijete antibiotike kroz infuziju tokom porođaja najmanje 4 sata pre rađanja, onda Vašoj bebi nije potreban poseban nadzor nakon rođenja.
Ako se pretpostavi da je Vaša beba u povećanom riziku od GBS infekcije, a niste primili antibiotike kroz infuziju najmanje 4 sata pre porođaja, onda će Vaša beba biti pod strogim nadzorom radi znakova infekcije u trajanju od 12 sati. Nadzor uključuje i ocenu opšteg stanja bebe, otkucaje srca, temperaturu, disanje i ishranu.
Ako ste prethodno imali bebu sa GBS infekcijom, onda će Vaša beba biti pod nadzorom u trajanju od 12 sati čak iako ste dobijali antibiotike kroz infuziju.
Verovatnoća da će se kod Vaše bebe javiti GBS infekcija nakon 12 sati je veoma mala pa antibiotici nisu potrebni ni Vama ni bebi posle ovog vremena osim ukoliko se beba ne razboli.
Koji su znaci GBS infekcije kod moje bebe?
Većini beba kod kojih se javi GBS infekcija postane loše u prvoj nedelji života (što je poznato kao rana GBS infekcija), obično u roku od 12-24 sata od rođenja. Iako ređe, kasna GBS infekcija može zahvatiti Vašu bebu sve dok ne napuni 3 meseca. Primanje antibiotika tokom porođaja ne sprečava kasnu GBS infekciju. Više informacija o kasnoj GBS infekciji možete naći ovde.
Kod beba sa ranom GBS infekcijom mogu se javiti sledeći znaci:
- teško disanje, stenjanje, naprezanje pri disanju kada pogledate njihove grudi ili stomačić, ili nedisanje
- pospanost i/ili slaba reakcija
- neutešno plakanje
- neuobičajena mlitavost
- slaba ishrana
- visoka ili niska temperatura i/ili vrela ili hladna koža
- promena boje kože (uključujući tačkice na licu)
- nenormalno brzi ili spori otkucaji srca ili disanje
- nisak krvni pritisak*
- nizak nivo šećera u krvi.*
*ovo se otkriva u bolnici
Ako primetite neki od ovih znakova ili ste zabrinuti za Vašu bebu, trebalo bi odmah da kontaktirate Vašeg zdravstvenog stručnjaka i pomenete GBS. Ako Vaša beba ima GBS infekciju, rana dijagnoza i lečenje je važno jer odlaganje može biti veoma ozbiljno ili čak fatalno.
Koja ispitivanja i lečenje su dostupni za moju bebu?
Ako se pretpostavlja da Vaša novorođena beba ima infekciju, uradiće se neki testovi da se vidi da li je GBS uzrok. U njih može spadati uzimanje krvi Vaše bebe, ili tečnosti oko kičmene moždine (lumbalna punkcija). O ovome će se detaljno razgovarati sa Vama pre ovih testova.
Bebe sa znakovima GBS infekcije ili bebe za koje se sumnja da imaju infekciju, treba odmah lečiti antibioticima što je pre moguće. Antibiotici mogu spasti život kada se daju bebama sa suspektnom infekcijom. Lečenje će biti prekinuto ako nema znakova infekcije nakon najmanje 36 sati, a svi testovi imaju negativan nalaz.
Da li ću moći još uvek da dojim?
Bezbedno je da dojite Vašu bebu. Nije dokazano da dojenje povećava rizik od nastanka GBS infekcije i daje brojne koristi kako Vama tako i bebi.
Više informacija
Grupa za podršku za streptokoke grupe B (GBSS)
RCOG „Green-top“ smernice br. 36, Prevencija ranih neonatalnih oboljenja od streptokoka grupe B
NICE klinički vodič CG190, Porođajna nega za zdrave žene i bebe
NICE klinički vodič CG149, Neonatalna infekcija (rana): Antibiotici za prevenciju i lečenje
Nacionalna komisija za skrining u UK, preporuke o GBS skriningu u trudnoći
Kompletna lista organizacija (uključujući gore navedene) dostupna je na internet stranici RCOG-a
Izvori i priznanja
Ove informacije je pripremila RCOG-ova Komisija za informacije za pacijente u saradnji sa Grupom za podršku za streptokoke grupe B (GBSS). One se baziraju na RCOG-ovim „Green-top smernicama“ br. 36, Prevencija ranih neonatalnih oboljenja od streptokoka grupe B, objavljenim u septembru 2017. godine. Ove smernice sadrže kompletnu listu izvora korišćenih dokaza. Možete je pronaći na internetu ovde.
Ove informacije su pregledane pre objavljivanja od strane žena koje su išle na klinike Wrexham i London, od strane RCOG-ove Mreže žena i od strane RCOG-ovog Panela za uključivanje glasa žena, kao i od Grupe za podršku za streptokoke grupe B i njihovih mreža.
Comments are closed.