Analiza krvi
Laboratorija analiza krvi
Kompletnu krvnu sliku bi trebalo raditi kao deo opšteg zdravstvenog pregleda, a ne samo da bi se otkrio uzrok nekog ginekološkog problema. U toku praćenja trudnoće krvna slika je deo rutinskih pregleda. S obzirom na promene koje se dešavaju u organizmu trudnice, anemija u trudnoći je relativno čest problem. Osim u periodu trudnoće anemeija se može javiti i kao posledica krvarenja iz materice koja su prouzrokovana različitom ginekološkom patologijom.
Biohemijske analize
Ove analize se mogu raditi kao deo osnovnog ispitivanja ili ciljano, u zavisnosti od patologije na koju sumnjamo. Ciljane analize zahtevaju specifična biohemijska ispitivanja koja radimo najčešće kao deo dopunske dijagnostike bilo da se radi o oboljenjima u toku ili nezavisno od trudnoće. Uz krvnu sliku mogu nam pružiti širu sliku o stanju pacijenta i često imati presudnu ulogu kada postoje određene diferencijalno dijagnostičke dileme.
Laboratorijska analiza
Analiza hormona
Zaduženi su za stimulaciju ili inhibiciju rasta, odumiranje ćelija, rad imunog sistema, regulisanja metabolizma, pubertet, trudnoću, menopauzu, za kontrolisanje čitavog reproduktivnog ciklusa…
Najočitiji primer je Beta HCG – hormon koji služi za utvrđivanje trudnoće. Njega luči tkivo posteljice i uloga mu je podrška žutom telu u jajniku (naziva se i čuvarom trudnoće).
Brisevi
Brisevi se rade zbog mikrobioloških analiza, a u Ginekologiji Tiršova možete uraditi kompletne mikrobiološke analize kao što su: vaginalni, cervikalni, bojeni preparat na bakterijsku vaginozu, ispitivanja na prisustvo Mycoplasme, Ureaplasme, Chlamydie, uretralni, rana i sl.
Laboratorijska analiza urinokulture
Urin i urinokultura
Prva bazična analiza je sediment urina koji podrazumeva prisustvo leukocita, bakterija, epitelnih ćelija, eritrocita, kristala, proteina i dr. Ukoliko nalaz sedimenta sugeriše da postoji urinarna infekcija (prisustvo većeg broja leukocita ili dosta bakterija) potrebno je uraditi urinokulturu radi izolacije specifične bakterije sa antibiogramom nakon čega se uključuje ciljana terapija.
Bitno je napomenuti da je svaka urinarna infekcija u trudnoći mogući razlog prevremenog porođaja, dok, recimo, prisustvo proteina može ukazati na hipertenzivnu bolest u trudnoći ili oštećenje bubrežne funkcije.