U Ginekologiji Tiršova ginekološke intervencije se obavljaju kao deo svakodnevne rutinske prakse od strane iskusnih lekara. Neke intervencije rade se zbog uklanjanja određenih abnormalnosti, a neke zbog definitivnog dijagnostikovanja. Nakon izvršene ginekološke intervencije koja obično traje od deset do trideset minuta, pacijentkinja posle kraćeg odmora može istog dana napustiti ginekološku ordinaciju. Ukoliko je potrebno, koristi se lokalna ili opšta anestezija.
SIS/SHSG – ispitivanje šupljine materice i prohodnosti jajovoda
SIS (skraćeno od saline infusion sonohisterografija) ili SHSG ( skraćeno od sonohisterosalpingografija ) je ultrazvučna dijagnostička intervencija, gde se ubacivanjem rastvora putem tankog katetera u šupljinu materice i dalje kroz jajovode detaljno analiziraju promene i abnormalnosti u šupljini materice, kao i prohodnost jajovoda. Promene se onda mogu rekonstruisati i 3D tehnikom, da bi se tačno odredio njihov oblik i lokalizacija, a nakon toga i savetovanje daljih koraka.
Biopsija grlića materice
Biopsija grlića materice je ginekološka procedura tokom koje se mali deo tkiva grlića materice uzima i šalje dalje na patohistološku analizu, da bi se analizirale primećene promene ili abnormanosti. Ova ginekološka intervencija traje oko 10 minuta i koristi se uglavnom lokalna anestezija. Izvodi se kao klasičan ginekološki pregled – pacijentkinja je u ležećem položaju na ginekološkom stolu dok ginekolog specijalnim instrumentom, spekulumom, pregleda grlić materice i uzima uzorak za dalju analizu.
Biopsija se radi ako su kolposkopski nalazi atipični zbog uspostavljanja konačne dijagnoze promena na grliću materice. Pored kolposkopije, potreban je i prethodno urađeni PAPA test i analiza cervikalnog i vaginalnog brisa. Mnoge promene, kada su u začetku, mogu se uspešno lečiti, pa je biopsija grlića materice jedna od najvažnijih ginekoloških intervencija.
Kiretaža cervikalnog kanala
Kiretaža cervikalnog kanala zapravo je instrumentalna eksploracija cervikalnog kanala i odstranjenje tkiva u dijagnostičke ili terapeutske svrhe. Uzorci koji se ovom ginekološkom intervencijom dobiju, šalju se dalje na histopatološku analizu. Tokom kiretaže upotrebljava se lokalna ili opšta anestezija.
Eksplorativna kiretaža
Jedna od invazivnih ginekoloških intervencija jeste eksplorativna kiretaža. Ovim procesom uklanja se se površinski sloj sluzokože šupline materice da bi se postavila dijagnoza bolesti ili u svrhe lečenja. Kao i u slučaju kiretaže cervikalnog kanala, dobijeni uzorak se šalje na dalju patohistološku analizu.
Zašto se radi eksporativna kiretaža? Ova intervencija radi se u slučaju obilnih, učestalih krvarenja, ukoliko postoji sumnja na maligni tumor materice (iz prethodno urađenog PAPA testa, kolposkopske analize ili ultrazvuka). Sa druge strane, eksplorativna kiretaža može biti korišćena u terapijske svrhe – za zaustavljanja abnormalnog krvarenja, odstranjivanje mioma ili polipa.
Ova ginekološka intervencija traje oko deset do petnaest minuta, a proces je za pacijentkinju sličan kao kod redovnog ginekološkog pregleda – u ležećem položaju, na ginekološkom stolu, ali uz upotrebu lokalne ili opšte anestezije. Ginekolog koristi spekulum, da bi video grlić materice, i kiretu, kojom uzima uzorak tkiva. Rezultate možete očekivati do sedam dana nakon obavljene procedure.
Važno je napomenuti da je pre eksplorativne kiretaže potrebno uraditi Papa test, kolposkopiju, vaginalni bris, kao i bris grlića materice.
Radiotalasno uklanjanje kondiloma
Kondilomi ili polne bradavice javljaju se u predelu polnih organa i anusa, a izazvani su humanim papiloma virusom. Mogu biti lakše ili teže uočljivi, a pacijentkinje ih često mešaju sa mladežima ili bradavicama, što dodatno otežava njihovo detektovanje.
Infekcija humanim papiloma virusom prenosi se fizičkom kontaktom, polnim putem, od kog je potrebno dva do šest meseci da bi se kondilomi pojavili. HPV virus je poznat ne samo kao uzrok kondiloma nego i kao uzrok karcinoma grlića materice.
Na nekoliko načina mogu se medicinski tretirati kondilomi: tečnim azotom, elektrokauterizacijom, laserom ili radiotalasno.
Upravo je radiotalasna metoda najefikasnija i najčešće je potrebna samo jedna radiotalasna intervencija sa lečenje zahvaćene regije. Ovo je ujedno i najmoderniji terapijski pristup u lečenje kondiloma, koji ne ostavlja ožiljke. Zasniva se na radiotalasnom isparavanju ćelija inficiranih HPV virusom ili radiotalasnom topljenju kondiloma – što zavisi od faze razvoja virusa. Sam proces je bezbolan, koristi se anestezija u formi spreja i traje nekoliko minuta.
Histeroskopija
Histeroskopija je endoskopska metoda kojom se ispituje šupljina materice i vrlo je efikasna metoda u procecu lečenja steriliteta. Više o histeroskopiji pročitajte ovde.
POGLEDAJTE JOŠ