Мenopauza je prirodna, normalna i nezaobilazna pojava u životu svake žene – drugim rečima, menopauza je poslednja menstruacija u životu žene. Vremenski period koji prethodi poslednjoj menstruaciji i sledi za njom se takođe naziva i klimakterijum.
Iako je reč o prirodnoj pojavi, menopauza se u određenim slučajevima dogodi pre 40. godine života i tada govorimo o prevremenoj menopauzi ili prevremenoj insuficijenciji jajnika. Ginekološki tretman po pitanju menopauze podrazumeva lečenje simptoma menopauze. Uglavnom, pristup podrazumeva savete za promenu načina života, hormonsku supstitucionu terapiju kao i druge, alternativne terapije.
U pojedinačnom slučaju, sa svojim lekarom ćete razgovarati o prednostima i rizicima svih raspoloživih opcija.
Šta je menopauza?
Мenopauza, ili kao što smo rekli, poslednja mentruacija, jeste prestanak oslobađanja jajne ćelije. Dešava se prirodno, usled starosti jajnika ili u slučaju da su jajnici operativno uklonjeni ili je na drugi način blokirana njihova fukcija. Glavni problem sa kojim se žene u ovom životnom periodu suoče je pad količine estrogena u telu što sa sobom nosi niz posledica i manifestacija.
Simptomi i posledice smanjene količine estrogena
Normalnim periodom za ulazak u menopauzu smatra se period između 45 i 55 godine, sa prosečnom starošću od 51 godine, a opadanje lučenja estrogena dešava se postepeno u periodu pre poslednje ovulacije.
Taj period моže trajati od nekoliko meseci do nekoliko godina. Otprilike polovina svih žena tokom ovog perioda primeti fizičke ili emocionalne simptome. Najčešći simptomi su:
- valunzi (iznenadni naleti toplote i preznojavanja),
- noćno znojenje,
- vaginalna suvoća,
- pad raspoloženja i/ili prisustvo anksioznosti,
- bolovi u zglobovima i mišićima
- gubitak interesa za seks.
Važno je znati da svaka žena različito doživljava menopauzu. Neke žene imaju jedan ili dva simptoma koji mogu biti blagi dok druge imaju teške simptome. Drugačije se i odnose prema tim simptomima. Neke žene ne žele da koriste postmenopauzalnu terapiju dok druge žele da tretiraju svoje simptome koristeći bilo hormonsku supstitucionu terapiju ili alternativne tretmane.
Tretman simptoma menopauze
Kao što su i simptomi menopauze različiti, takav može biti i pristup njihovom lečenju:
Promena životnog stila
Uvođenje fizičke aktivnosti u svakodnevnu rutinu, poput trčanja ili plivanja ili vežbe slabog intenziteta kao što je joga, mogu znatno pomoći u umanjenju negativnih posledica smanjenog lučenja estrogena. Smanjenje unosa kofeina i alkohola takođe može pomoći u smanjenju valunga.
Biljni lekovi
Biljke ili biljni ekstrakti , kao što su izoflavoni (fitoestrogeni kojih posebno ima u soji) mogu pomoći smanjenju valunga kod nekih žena. Međutim, njihova bezbednost nije poznata i mogu reagovati i sa drugim lekovima. Pre uzimanja bilo kog biljnog leka trebalo bi da se obradite svom lekaru.
Hormonska supstituciona terapija (HST) – najčešći oblik lečenja simptoma menopauze
Hormonska supstituciona terapija podrazumeva nadoknadu hormona estrogena koji se u telu smanjuje u period pre menopauze.Ponekad Vam mogu biti potrebni i drugi hormoni koje Vaše telo ne prozvodi. Ženama koje primete slab seksualni nagon posle menopauze, može se uključiti drugi hormon koji se zove testosteron. Ovaj hormon je povezan sa seksualnim nagonom i kod muškaraca i kod žena. HST je dostupna u obliku oralnih tableta, flastera, injekcija, gela ili spreja ili vaginalne kreme ili pesara.
Određivanje terapije i dijagnostičke procedure vezane za menopauzu vrše se u okviru savetovališta za menopauzu u našoj ordinaciji.
Kontrole tokom hormonalne terapije
Prvi pregled treba obaviti 3 meseca nakon započinjanja terapije, a zatim nakon godinu dana ako je sve u granicama normalnog.
Prevremena menopauza
Prevremenom menoapauzom se smatra prestanak menstrualnog krvarenja odnosno insuficijencija ovarijalne funkcije pre navršene 40. godine života. U najvećem broju slučajeva u ovom momentu nije moguće pronaći konkretan uzrok. Od poznatih uzroka navode se sledeći:
- operacija na jajnicima
- hemoterapija
- radioterapija
- genetska predispozicija
Drugi manje uobičajeni razlozi su hromozomske anomalije poput Turnerovog sindroma ili autoimuna oboljenja kada imuni sistem napada svoje organe odnosno u ovom slučaju tkivo jajnika i onemogućava razvoj jajnih ćelija.
Ako menstruacija postane retka ili prestane pre navršene četrdesete godine života i/ili osetite simptome menopauze, trebalo bi da se javite svom lekaru. Nakon toga biće urađene određene hormonske analize koje će pomoći u dijagnostici prevremene menopauze. Dijagnoza se postavlja nakon što su obavljena dva ispitivanja krvi u razmaku od šest nedelja.
Lečenje prevremene menopauze uključuje zamenu hormona u obliku HST ili kombinovane tablete za oralnu kontracepciju. Obe terapije su efikasne u lečenju simptoma a osim toga održavaju i Vaše kosti jakim. Za Vas je važno da nastavite sa lečenjem bar do prosečne starosti prirodne menopauze. Uzimanjem HST jednostavno nadoknađujete hormone koji Vašem telu nedostaju tako da nema dodatnih rizika.
POGLEDAJTE JOŠ