Мučnina i povraćanje su simptomi trudnoće i u manjoj meri pogađaju većinu žena (emesis gravidarum). Počinju rano, između 4. i 7. nedelje i obično se povlače do 12-14 nedelje, mada kod nekih žena mogu da traju i duže.
Najčešće se javljaju u vidu „jutarnje mučnine“, аli sе mogu javiti u bilo koje doba dana ili noći. Uzrokom mučnine se smatraju hormoni trudnoće ali nije jasno zašto su mučnine kod nekih žena više izražene nego kod drugih.

Veća verovatnoća da će ovi simptomi biti izraženi je ukoliko:
- ste imali izraženo povraćanje u prethodnoj trudnoći
- imate više od jedne bebe (blizanci ili trojke)
- imate molarnu trudnoću (relativno retko stanje gde postoji poremećaj posteljice i kada se beba ne formira ispravno).
Uvek treba razmotriti i druge uzroke povraćanja, posebno ukoliko imate i druge simptome kao što su bolovi u trbuhu ili povraćanje počinje tek nakon 10. nedelje trudnoće. Mogući drugi uzrici su gastritis (upala želudca), bubrega, slepog creva ili gastroenteritis.
Šta je hiperemesis gravidarum?
Ako mučnina i povraćanje postanu toliko jaki da dovedu do dehidratacije i značajnog gubitka težine to je poznato kao hyperemesis gravidarum. Javlja se kod 1 do 3 na 100 trudnica. Znakovi dehiratacije su: suva usta, žeđ, pospanost, taman urin. Žene sa ovim stanjem najčešće zahtevaju bolničko lečenje. U teškim slučajevima povraćanje može trajati i do 20. nedelje ili čak do kraja trudnoće.
Kako ću se osećati?

Мučnina i povraćanje nekada mogu biti težak problem za rešavanje. To može uticati na vaše raspoloženje, posao, situaciju u kuću i brigu o porodici.
Da li će mučnina u trudnoći uticati štetno na bebu?
Nema dokaza da mučnina i povraćanje štetno utiču na Vašu bebu.
Šta mogu učiniti?
Većina žena sa mučninom i povraćanjem u trudnoći moći će i same da upravljaju svojim simptomima:
- tako što će jesti manje a češće, hranu koja sadrži više ugljenih hidrata, a malo masti poput krompira, pirinča, testenina, običan keks ili krekere.
- izbegavajte hranu ili mirise koji pokreću simptome
- proizvode od đumbira
Tеrapije poput akupunkture takođe mogu biti od pomoći.Ukoliko se Vaši simptomi ne povlače obratite se lekaru koji će Vam prepisati odgovarajuću terapiju. Ako ste u stanju da podnesete određenu količinu tečnosti uzimajte po malo i često kafenom kašičicom. Uz tečnost možete uneti i lekove koji smanjuju mučninu.
Da li ću morati da budem primljena u bolnicu?
Prijem u bolnicu se može savetovati ako ste dehidrirani, imate ketone u urinu, imate učestalo i jako povraćanje zbog koga ne možete uneti nikakvu tečnost, imate poremćaj elektrolita (analiza krvi) ili pak bolujete od bolesti kao što je dijabetes ili imate problema sa srcem.
Šta se događa u bolnici?
Dobićete tečnost putem infuzije kap po kap do momenta dok se simptomi ne budu povukli tako da možete da pijete bez povraćanja. Uz tečnost putem infuzije dobićete lekove protiv povraćanja, i vitamin B koji se zove tiamin. Ako uzimate gvožđe to će biti prekinuto jer može pogoršati simptome. Kad se budete bolje osećali možete početi da jedete i pijete male količine i polako prelazite na normalnu ishranu.
Koji lekovi se koriste?
Postoje različiti lekovi koji se mogu koristiti, međutim nisu svi podjednako sigurni u trudnoći. Iako neki od ovih lekova nisu odobreni u trudnoći nema dokaza da štetno deluju na bebu.
Metoklopramid је lek koji se u našim uslovima obično daje prvi. Моže se uzimati u obliku tableta, injekciono ili putem infuzije. Lek se smatra bezbednim u trudnoći.
Ondasetron je drugi lek koji se može propisati za povraćanje u trudnoći koji se takođe može koristiti oralno ili injekcijama.
Treća opcija su kortikosteroidi koji se koriste ukoliko se simptomi ne povlače uprkos svim prethodnim terapijskim merama. Oni su uspešni kod mnogih pacijentkinja kod kojih sve druge mere nisu uspele. Samo mala količina kortikosteroida koji se koriste za lečenje hiperemeze gravidarum prelazi na Vašu bebu i one se takođe smatraju bezbednim u trudnoći.
Ako se ne leči hiperemeza gravidarum, to može naneti više štete bebi nego bilo koji od lekova koji su preporučeni za terapiju. Simptomi se nakon završene terapije mogu vratiti što zahteva ponovno uključivanje terapije.
Comments are closed.