Ginekologija Tiršova je ovlašćena privatna ginekološka ordinacija u Tiršovoj ulici u Beogradu, u kojoj je moguće obaviti prekid trudnoće, odnosno abortus. Sve informacije o ovoj intervenciji možete dobiti putem našeg telefona ili mejla, a u nastavku smo se potrudili da pokrijemo ono najosnovnije što bi žena pre donošenja ove odluke trebalo da zna.
Do kada se može izvršiti prekid trudnoće?
Čim žena posumnja na neželjenu trudnoću, trebalo bi da se obrati svom ginekologu. Abortus, odnosno prekid trudnoće, može biti izvršen najkasnije do desete nedelje trudnoće. Ono što treba uzeti u obzir je da su komplikacije ređe što je trudnoća manja.
Kako izgleda proces prekida trudnoće?
Pacijentkinja se najpre obrati svom ginekologu u vezi sa dogovorom o prekidu neželjene trudnoće. Nakon razgovora sa ginekolom, razmatraju se sva pitanja i pacijentkinja dobija sve informacije o ovoj intervenciji, uključujući informacije o rizicima i komplikacijama.
Najvažniji korak jeste da pacijentkinja ginekologu da što tačnije i preciznije podatke, kako o svojoj medicinskoj istoriji tako i o trenutnoj trudnoći – da bi se što jasnije utvrdila starost trudnoće i mogući rizici po pacijentkinju.
Potom se obavlja ginekološki pregled, uz ultrazvuk, da bi se definitivno utvrdila starost trudnoće. Pre intervencije, potrebno je odrediti i krvnu grupu kao i rezus faktor, za slučaj da dođe do komplikacija u toku ili nakon prekida trudnoće
Nakon definitivne odluke o prekidu trudnoće, pacijentkinja potpisuje saglasnost, a savetuje se da se već tada razgovara o metodima kontracepcije i da ginekolog preporuči pacijentkinji kako da se najbolje zaštiti u budućnosti, da ne bi opet došlo do intervencije. Ovaj razgovor je vrlo važan, posebno uzevši u obzir da nova trudnoća može nastati već dve nedelje od postupka prekida trudnoće.
Da li prekid trudnoće umanjuje šansu za kasniju trudnoću?
Generalno ne, ukoliko nije došlo do komplikacija. Komplikacije mogu biti rane i kasne. Rane komplikacije se pre svega odnose na povredu ili infekciju dok se kasne komplikacije uglavnom odnose na mogućnost formiranja priraslica između zidova materice (Ašermanov sindrom) kao i rizik od kasnog spontanog pobačaj i prevremenog porođaja.
POGLEDAJTE JOŠ