Počevši od rane mladosti (otprilike od šesnaeste godine života ili nakon prvih seksualnih odnosa), pa sve do starosti, ginekološki pregled treba da postane redovan deo života svake žene. Uz pomoć dijagnostičkih procedura, ginekolog utvrđuje zdravlje ženskog genitalnog trakta i brine se o njenom reproduktivnom zdravlju, od prve menstruacije, preko trudnoće, do menopauze i kasnije.
U Ginekologiji Tiršova posvećeno se radi sa svakom pacijentkinjom i prate se savremene ginekološke metode. Naš cilj je da svako ko nas poseti dobije potpunu, modernu ginekološku uslugu. Od redovnih ginekoloških pregleda ne treba zazirati.
Ginekološki pregled
Redovan ginekološki pregled svaka žena bi trebalo da obavi bar jednom godišnje. Pregled ginekologa počinje razgovorom sa pacijentkinjom, uvodom u njenu ličnu i porodičnu zdravstvenu istoriju i pregledom reproduktivnih organa. Traje do 45 minuta. Nakon njega, ginekolog vas može uputiti na dodatnu dijagnostiku.
Kako izgleda ginekološki pregled? Obavlja se na ginekološkom stolu, sa pacijentkinjom u ležećem položaju. Prvo se kreće sa pregledom spoljašnjih polnih organa, a zatim se uz pomoć spekuluma, specijalnog ginekološkog metalnog instrumenta, ulazi u vaginu i kreće sa pregledom unutrašnjih polnih organa. Osim pregleda pod spekulumom kojim se posmatra grlić i vagina u okviru ginekološkog pregleda vrši se i tzv. bimanuelni pregled ili pregled „opipavanjem“ kako bi se dobile informacije o položaju i izgledu materice i jajnika.
Ginekološki pregled nije bolan, ali se savetuje da se što više opustite i budete smirene, kako bi pregled bio završen brže i prijatnije.
Kolposkopija
Kolposkopija je pregled spoljašnih genitalnih organa, vagine i grlića materice pod velikim uveličanjem, od deset do šezdeset puta, pomoću posebno dizajniranog mikroskopa pod nazivom kolposkop. Pregled nije bolan i traje do dvadeset minuta, a obavlja se u ležećem položaju na ginekološkom stolu, kao redovni ginekološki pregled. Ukoliko se prilikom kolposkopije primete vanredne promene na organima, uzima se komadić tkiva za biopsiju – patihistološka analiza onda daje više informacija o stanju tih promena.
Kolposkopski pregled bi u okviru redovne zdravstvene nege trebalo uraditi jednom godišnje. Zašto? Kolposkopija je važan korak u dijagnostici karcinoma. Ovaj pregled je efikasan kod ranog otkrivanja prenakcerogenih promena na površini grlića materice i prepoznavanju mesta i stepena sumnjivih promena koje su u vezi sa karcinomom grlića materice. Takođe, kolposkopija daje mogućnost prepoznavanja promena povezanih sa hunamim papiloma virusomom koji je jedan od najvažnijih faktora za nastanak raka grlića materice. Pregled identifikuje genitalne bradavice (kondilomi) i upalne promene materice.
Sastavni deo svakog kolposkopskog pregleda su testiranje sirćetnom kiselinom, zatim Lugolovim rastvorom uz mogućnost korišćenje dodatnog optičkog sredstva, tzv. filtera u boji. Nanošenjem 3% sirćetne kiseline a potom Lugolovog rastvora, mogu se jasnije identifikovati eventualne abnormalnosti na grliću materice. Što se plavih ili zelenih filtera tiče, oni poboljšavaju pregled abnormalnih kapilara, a kod sumnjivih područja se radi biopsija.
Klasični papanikolau bris
Klasični papanikolau bris je jednostavna metoda u trajanju od nekoliko minuta, a obavlja se tokom redovnog ginekološkog pregleda. Ginekolog, spekulumom ulazi u vaginu i uzima uzorak materijala za citološki pregled sa površine grlića materice (malom drvenom špatulom) i iz unutrašnjosti grlića materice (malom četkicom). Uz pomoć tog uzorka se u laboratoriji pod mikroskopom ispituju promene na uzetim ćelijama i klasifikuju u određene grupe u zavisnosti od toga da li promena postoji i kolikog je intenziteta.
PAPA test je spasao milione žena od karcinoma grlića materice i predstavlja zlatni standard u ranom otkrivanju promena na grliću. Kao i sve druge dijagnostičke metode pojedinačno, ima određena ograničenja. Pouzdanost PAPA testa je 48-68%. Praktično, od 10 žena koje imaju negativan PAPA test, kod 3 se može pretpostaviti da nalaz nije realno negativan.
U kombinaciji sa kolposkopijom, tačnost ovog testa raste i do 95%. Ovaj pregled bi trebalo da radi svaka žena jednom godišnje. U vanrednim slučajevima, učestalost papanikolau brisa određuje specijalista ginekolog.
ThinPrep PAP test
ThinPrep test je savremeniji oblik klasičnog papanikolau brisa, koji se još naziva i tečnim ili likvidnim PAPA testom. Podrazumeva uzimanje brisa sa grlića materice specijalnom četkicom i potapanje u bočicu s tečnošću. Način prikupljanja ćelija je isti kao kod klasičnog PAPA testa, ali ćelije se ovde ne razmazuju ručno na predmetno stakalce nego se ispiraju u bočicu sa rastvorom koji ih štiti.Takav sloj ćelija onda ne sadrži materije koje mogu smetati pri analizi (poput krvi ili sluzi).
Koja je glavna razlika između klasičnog PAPA testa i ThinPrep PAP testa? Savremenost ThinPrep PAP testa ogleda se u tome što se ovakav nalaz brže čita i smanjena je mogućnost za grešku. Papa test postoji već sedamdeset godina i ovo je prva veća promena metode od kad je on uveden – dobilo se na brzini i tačnosti rezultata.
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
POGLEDAJTE JOŠ