Kolposkopija je ginekološki pregled spoljašnih genitalnih organa, vagine i grlića materice pod velikim uveličanjem, pomoću specijalnog aparata – kolposkopa. Po njemu je i sam pregled dobio naziv. Ako se prilikom pregleda primete abnormalnosti na organima koji se pregledaju, uzima se komadić tkiva za biopsiju, a daljom analizom dobija se više podataka o promenama. Na rezultate biopsije čeka se do 7 dana.
Baš zbog ove mogućnosti, kolposkopija je od izuzetne važnosti u dijagnostici premalignih promena i karcinoma grlića materice. Može da detektuje i promene u vezi sa humanim papiloma virusom (HPV), kao i genitalne bradavice (kondilome) i upale.
Šta je kolposkop?
Kolposkop je aparat nalik na dvogled ili mikroskop, s ovetljenjem, konstruisan za detaljno proučavanje grlića i zidova vagine. Sposobnost uveličavanja od 10 do 60 puta omogućuje mu da otkrije promene na sluzokoži koje se ne mogu uočiti golim okom.
Uz kolposkop, mogu se koristiti i specijalni filteri u boji, kao dodatna optička sredstva prilikom pregleda, ako ginekolog proceni da je to potrebno.
Kada se radi kolposkopija?
U redovnim okolnostima, savet ginekologa je da se kolposkopija obavlja jednom godišnje, u okviru redovne zdravstvene nege.
U vanrednim okolnostima, svaki put kada se u cerviko-vaginalnom brisu pronađu promenjene ćelije.
Takođe, kolposkopija se radi prilikom kontrole grlića materice – posle konizacije (ostranjivanja jednog dela grlića zbog sumnjivog oštećenja).
Kako se radi kolposkopija?
Nakon što postavi spekulum, ginekolog kolposkopom posmatra stanje sluzokože. On lokalizuje sumnjiva mesta pomoću rastvorene sirćetne kiseline, kasnije lugola i ako treba pravi biopsije. Uz pomoć sirćetne kiseline i lugola, jasnije se detektuju eventualne promene na grliću materice. Sirćetna kiselina utiče na epitel grlića materice tako što on nabubri, a promene postaju vidljivije. Lugol (ili Lugolov rastvor) izdvaja zdrave ćelije od izmenjenih ili malignih tako što ih boji braon bojom.
Iako je pregled moguće uraditi bilo kada, najbolji uslovi su kad je grlić materice lepo otvoren, između 8. i 14. dana normalnog ciklusa, pa je najbolje u tim terminima i planirati pregled. Kolposkopija se može raditi i u toku trudnoće.
Kolposkopija i Papa test
Kada se kolposkopija i Papa bris rade prilikom istog pregleda tačnost pregleda se povećava do 95%. Zato se uglavnom savetuje da se radi kombinacija kolposkopije i Papa testa prilikom redovnog godišnjeg ginekološkog pregleda.
Da li je kolposkopija bolna?
Kolposkopija nije bolna. Stepen nelagodnosti je sličan kao i kod običnog ginekološkog pregleda. Možete osetiti blago peckanje kada ginekolog upotrebi rastvor sirćetne kiseline. Pregled traje do dvadeset minuta, a pacijentkinja je u ležećem položaju, kao kod redovnog ginekološkog pregleda. Nakon kolposkopije, možete se odmah vratiti svojim redovnim, svakodnevnim aktivnostima. Posle pregleda, može da se javi tamniji vaginalni iscedak, kao posledica primene Lugolovog rastvor, koji bi istog dana trebalo i da nestane.