Ova pitanja i odgovori su vezani za Coronavirus (COVID-19) infection and pregnancy – guidance for healthcare professionals: Version 21 March 2020 koje je objavio Kraljevski koledž za ginekologiju i akušerstvo, Kraljevski koledž za babice i Kraljevski koledž za pedijatriju i zdravlje dece, sa učešćem Kraljevskog koledža za anesteziju, Javnog zdravlja Engleske i Zdravstvene zaštite Škotske.
Koji uticaj ima korona virus na trudnice?
Generalno, čini se da trudnice nisu u većem riziku nego opšta populacija ako se kod njih javi korona virus. Kako je ovo novi virus, nije jasno kako on može uticati na Vas. Očekuje se da će većina trudnica jedino imati blage ili umerene simptome slične prehladi/gripu.
Teži simptomi kao što je upala pluća, češći su kod starijih, onih osoba sa oslabljenih imunim sistemom ili hroničnim stanjima.
Ako ste trudni, osetljiviji ste na infekcije nego žene koje nisu trudne. Ako imate neku hroničnu bolest, kao što je astma ili dijabetes, može Vam biti gore ako imate korona virus.
Ako Vam se jave ozbiljniji simptomi ili oporavak traje duže, to može biti znak da imate značajnu infekciju u plućima za koju je potrebna pojačana nega, a savet je da ako osetite da se Vaši simptomi pogoršavaju ili ako Vam nije bolje, odmah kontaktirate tim za podršku odgovarajuće epidemiološke službe.
Koji uticaj će korona virus imati na moju bebu ako mi se ustanovi infekcija
Kako je ovo novi virus, mi tek počinjemo da učimo o njemu. Nema dokaza koji bi ukazali na povećan rizik od pobačaja. Nema ni dokaza da virus prelazi na Vašu bebu dok ste trudni (ovo se zove vertikalna transmisija).
Dva slučaja moguće vertikalne transmisije su prijavljena. Kod oba slučaja, ostaje nejasno da li je transmisija bila pre ili ubrzo nakon porođaja. Drugi, nedavni izveštaj iz Kine vezan za četiri žene inficirane korona virusom prilikom porođaja nije pružio nikakve dokaze o infekciji kod njihovih tek rođenih beba. Stručnjaci misle da je mala verovatnoća da će plod biti izložen tokom trudnoće. Stoga se i smatra da ne postoji verovatnoća da ako imate virus, da bi on mogao dovesti do anomalija kod Vaše bebe, a nijedan slučaj nije trenutno zabeležen.
Neke bebe koje su rodile žene sa simptomima korona virusa u Kini su rođene prevremeno. Nejasno je da li je korona virus doveo do ovoga ili su doktori doneli odluku da izvrše porođaj ranije jer se žena nije osećala dobro. Kako učimo o riziku prevremenog porođaja i infekciji korona virusom, ažuriraćemo ove informacije.
Šta mogu da učinim da smanjim rizik od inficiranja korona virusom
Najvažnija stvar je da redovno i učinkovito perete ruke čim se vratite kući sa javnih mesta ili posla. Postoje korisni saveti na NHS sajtu o tome koji je najbolji način da smanjite bilo koji rizik od infekcije, ne samo za korona virus, već i za druge stvari kao što su prehlade ili grip.
Zašto su trudnice ranjiva kategorija?
Trudnice su 16. marta svrstane u ranjivu kategoriju prema stavovima Kraljevskog koledža u Londonu a na predlog i drugih referentnih organizacija u Velikoj Britaniji. To znači da Vam se savetuje da smanjite kontakte putem mera distanciranja.
Ipak na osnovu dokaza koje do sada imamo, još uvek ne postoji veća verovatnoća da trudnice dobiju korona virus u odnosu na opštu populaciju. Ono što znamo je da trudnoća kod malog procenta žena može da se izmeni prema tome kako se Vaše telo nosi sa teškim virusnim infekcijama. Ovo je nešto što babice i akušeri znaju godinama i navikli su da se nose sa tim. Ipak, ne postoje dokazi da su trudnice koje dobiju ovu infekciju u većem riziku za ozbiljne komplikacije nego bilo koji drugi zdrav pojedinac.
Ono što je dovelo do odluke od strane zvaničnika je želja da se postupa veoma pažljivo sa trudnicama. Znamo da su neke virusne infekcije teže kod trudnica. Trenutno ne postoje dokazi da je ovo slučaj sa korona virusom, ali je količina dokaza još uvek prilično ograničena.
Mogu li još uvek ići na posao?
Trudnice koje mogu da rade od kuće, treba tako i da urade. Ako ne možete da radite od kuće, ako radite na poziciji u javnosti koja se može izmeniti na odgovarajući način kako bi se umanjila Vaša izloženost, ovo treba razmotriti i o tome treba razgovarati sa Vašim timom za zdravlje na radu.
Treba li da dolazim na prenatalne preglede?
Dolazak na prenatalnu i postnatalnu negu kada ste trudni i imate bebu su od značaja kako bi se obezbedila dobrobit i Vas i Vaših beba.
Ako se osećate dobro, treba da dolazite na prenatalne preglede uobičajeno. Ako imate simptome moguće infekcije korona virusom, treba da odložite rutinske posete dok se ne završi period izolacije.
Šta bi trebalo da radim ako mislim da bih mogla imati koronavirus ili da sam bila izložena?
Ako ste trudni i imate:
- povišenu temperaturu
- suvi, neprestani kašalj,
treba da ostanete kod kuće i kontaktirate odgovarajuće nadležne službe.
Ako ste zabrinuti za svoju i dobrobit Vaše bebe tokom perioda samoizolacije, kontaktirajte Vašeg lekara. On će Vam dati dalje savete, uključujući i to da li je potrebno da dođete u bolnicu.
Kako će me testirati na koronavirus?
Postupak za postavljanje dijagnoze infekcije korona virusom se brzo menja.
Ako Vam je potreban test, testiraće Vas na isti način kao i svakoga, bez obzira na činjenicu što ste trudni. Trenutno, test obuhvata bris koji se uzima iz Vaših usta i nosa. Može se tražiti od Vas da date uzorak ispljuvka. U fazi izrade su brzi testovi na corona virus koji daju rezultate u roku od 45 minuta.
Šta treba da radim ako sam pozitivna na korona virus?
Ako test pokaže da ste pozitivni na korona virus, treba da kontaktirate vašeg ginekologa kako bi on znao za Vašu dijagnozu. Ako nemate simptome, ili imate blage simptome, savetovaće Vam se da se oporavljate kod kuće. Ako imate teže simptome, možda će Vas lečiti u bolničkom okruženju.
NHS guidance (smernice) o samoizolaciji trenutno preporučuju da osobe:
- ne treba da idu u školu, na posao, u zdravstvene ustanove ili u javnost
- ne treba da koriste javni prevoz
- treba da ostanu kod kuće i ne dozvole posete
- treba da provetravaju prostorije gde borave, otvaranjem prozora
- treba da se odvoje od drugih članova svog domaćinstva što je više moguće, koristeći svoje peškire, pribor i posuđe i da jedu u različito vreme
- treba da koriste usluge prijatelja, porodice ili isporuke za nabavku, ali da im kažu da to ostave napolju.
Mogu li da dolazim na prenatalne preglede iako sam u samoizolaciji?
Trebalo bi da kontaktirate Vašeg lekara i da ga obavestite da ste trenutno u samoizolaciji zbog mogućeg/potvrđenog korona virusa i da tražite savet u vezi sa dolaskom na rutinske prenatalne preglede.
Moguće je da će rutinski prenatalni pregled biti odloženi dok se ne završi izolacija. Ako Vaš doktor kaže da Vaš pregled ne može čekati, organizovaće se pregled kako bi Vas videli. Na primer, može se tražiti od Vas da dođete u neko drugo vreme, ili na drugu kliniku kako bi se zaštitili drugi pacijenti.
Kako će se odvijati moja nega nakon što se oporavim od korona virusa?
Ako ste potvrdili infekciju korona virusom, kao mera opreza, zakazaće Vam se ultrazvučni pregled 14 dana nakon oporavka, kako bi se proverilo da li je beba dobro. Ovaj period od 14 dana može biti smanjivan kako bude dostupno više informacija o tome kako se osećaju oporavljene osobe.
Ako ste se oporavili od korona virusa i negativni ste na virus pre nego što odete na porođaj, Vaša prethodna bolest neće uticati na to gde i kako ćete se poroditi.
Šta da radim ako se ne osećam dobro ili sam zabrinuta za svoju bebu tokom samoizolacije?
Ako ste zabrinuti za svoju i dobrobit Vaše bebe tokom perioda samoizolacije, kontaktirajte Vašeg lekara. On će Vam dati dalje savete, uključujući i to da li je potrebno da dođete u bolnicu.
Ako Vam se kaže da dođete u bolnicu, od trudnica se traži da putuju svojim prevozom.
Da li će samoizolacija zbog suspektnog ili potvrđenog korona virusa uticati na to gde ću se poroditi?
Kao mera opreza, trudnicama sa suspektnim ili potvrđenim korona virusom, kada krenu na porođaj, savetuje se da odu na akušersko odeljenje radi porođaja gde se beba može pratiti koristeći neprekidni monitoring fetusa koji služi da se proveri kako se Vaša beba nosi sa porođajem, a nivo kiseonika Vam se može pratiti na sat.
Neprekidni monitoring fetusa može obavljati jedino u akušerskoj jedinici, gde su prisutni doktori i babice.
Redovno ćemo ažurirati ovaj savet kako se budu javljali novi dokazi.
Da li će samoizolacija zbog suspektnog ili potvrđenog korona virusa uticati na to kako ću se poroditi?
Trenutno ne postoje dokazi koji bi ukazivali na to da ne možete da se porodite vaginalno ili da bi carski rez bio bezbedniji ako imate suspektni ili potvrđen korona virus.
Međutim, ako Vaše respiratorno stanje (disanje) ukazuje na to da je potreban hitan porođaj, može se preporučiti carski rez.
Ne postoje dokazi da žene sa suspektnim ili potvrđenim koronavirusom ne mogu dobiti epidural ili spinalnu anesteziju.
Šta se dešava ako mi krene porođaj tokom perioda samoizolacije?
- Ako Vam krene porođaj, treba da pozovete Vašeg lekara
- Savetovaće Vam se da dođete u bolnicu sopstvenim prevozom
- Na ulazu u kliniku će Vas dočekati i dobićete hiruršku masku za lice, koju ćete nositi sve dok ste izolovani u odgovarajućoj prostoriji
- Organizovaće se testiranje na korona virus
- Vaš partner će moći da ostane sa Vama sve vreme, ali posete treba svesti na minimum
Mogu li preneti korona virus na bebu?
Kako je ovo novi virus, postoje ograničeni dokazi o postupanju sa ženama sa infekcijom korona virusom kod žena koje su se upravo porodile; međutim, ne postoje potvrđeni izveštaji o tome da su žene kojima je dijagnostikovan korona virus tokom trećeg trimestra trudnoće prenele virus na svoje bebe dok su bile u materici.
Da li će moja beba biti testirana na koronavirus?
Da, ukoliko imate suspektni ili potvrđen korona virus u trenutku kada je Vaša beba rođena, Vaša beba će biti testirana na korona virus.
Da li ću moći da ostanem sa mojom bebom/da ostvarim direktan kontakt ako imam suspektni ili potvrđen korona virus?
Prema trenutnim preporukama Kraljevskog koledža iz Londona odgovor je Da, odnosno možete ako je to Vaš izbor. Pod uslovom da je Vaša beba dobro i da joj nije potrebna nega u neonatalnoj jedinici, možete biti zajedno nakon porođaja.
Postoje neki izveštaji iz Kine koji ukazuju na to da je ženama sa potvrđenim korona virusom savetovano da se odvoje od svojih beba na 14 dana. Međutim, ovo može imati potencijalne negativne efekte na hranjenje i vezivanje.
Trebalo bi da razgovarate o rizicima i koristima sa Vašom porodicom i lekarima koji se brinu o Vašoj bebi (neonatolozi) kako bi se odredila individualna nega za Vašu bebu.
Ove smernice se mogu menjati kako se razvijaju saznanja.
Da li ću moći da dojim svoju bebu ako ima suspektni ili potvrđen korona virus?
Prema peporukama Kraljevskog koledža iz Londona odgovor je Da. Trenutno ne postoje dokazi da se virus može preneti majčinim mlekom pa korist od dojenja nadmašuje svaki potencijalni rizik od prenosa korona virusa preko majčinog mleka.
Glavni rizik dojenja je blizak kontakt između Vas i Vaše babe jer možete širiti infektivne kapljice što vodi infekciji bebe nakon porođaja.
Trebalo bi da razgovarate o rizicima i koristi dojenja sa Vašom porodicom i doktorom.
Ove smernice se mogu menjati kako se razvijaju saznanja. Ako odlučite da dojite svoju bebu, preporučuju se sledeće mere opreza:
- Perite ruke pre dodirivanja Vaše bebe, pumpice ili flašice
- Nosite masku za vreme dojenja, ako je moguće
- Pratite preporuke za čišćenje pumpice nakon svake upotrebe • Razmislite o tome da pitate nekog ko se dobro oseća da nahrani Vašu bebu izmuženim mlekom.
Ako ste odlučili da hranite Vašu bebu formulom ili izmuženim mlekom, preporučuje se da se strogo pridržavate smernica za sterilizaciju (sterilisation guidelines).
Kakav je savet ako sam zdravstveni radnik i trudnica?
Shvatamo da je nezgodno vreme ako radite u zdravstvenoj nezi i ako ste trudni, naročito poštujući savet, da bi trebalo da smanjite društvene kontakte kao meru opreza. Koliko znamo, većina trudnica zdravstvenih radnika nisu podložnije dobijanju virusa nego njihove koleginice koje nisu trudne.
Trudnice koje su zdravstveni radnici u prvom i drugom trimestru, odnosno pre 28. nedelje savetuje se da se ponašaju kao i opšta populacija uključujući sve mere socijalnog distanciranja i odgovarajuću zaštitu na radu.
Trudnice u trećem trimestru, odnosno od 28. nedelje trudnoće pa nadalje, kao i trudnice koje imaju hronična oboljenja pluća ili srca bi bilo idealno da se u potpunosti socijalno distanciraju, odnosno mere zaštite moraju biti strožije nego pre tog perioda. Od tog perioda gestacije se ne preporučuje rad sa pacijentima.
Informacije u ovom tekstu dolaze sa ovog sajta, uz korekcije prilagođene našim uslovima. Smernice se razlikuju od države do države, s obzirom na to da o virusu još uvek ne zna dovoljno. Stavovi se ažuriraju svakodnevno. Preporuke su prvi put izbačene 04.03, a poslednja verzija kojom smo se i mi vodili je od 21.03.
Comments are closed.