Koju vrstu kontracepcije ćete koristiti najbolje je odlučiti u dogovoru sa našim ginekologom. Kako se pod kontracepcijom podrazumeva skup postupaka u zaštiti od neželjene trudnoće, postoji veliki izbor metoda, pa odluka o izboru kontraceptivne motode može biti zbunjujuća i haotična bez pomoći stručnjaka.
Možemo govoriti o prirodnim, mehaničkim, hormonskim, intrauterinim, postkoitalnim metodama, kao i o sterilizaciji.
Prirodna kontracepcija
Praćenje menstrualnog ciklusa
Metoda kojoj je osnova računanje plodnih dana, odnosno dana ovulacije, poznata je kao kalendarska metoda. Ovaluacija se dešava četrnaest dana pre početka sledeće menstruacije. Uzevši u obzir da životni vek spermatozoida može da bude i do 72h a jajne ćelije 24h, u svakom ciklusu su četiri plodna dana – 2 pre, na dan ovulacije i na dan posle ovulacije. Međutim, nedostatak ove metode je što nemaju sve žene redovne cikluse, a čak i kod onih koje imaju može u nekom trenutku da dođe do promene ili izuzetaka – pa je prilično nepouzdano oslanjati se samo na računanje.
U prirodne metode kontracepcije spada i ispitivanje izgleda cervikalne sluzi koja je, ukoliko je vreme ovulacije, obina, rastegljiva i bezbojna, zbog visokog nivoa estrogena.
Još jedna od prirodnih metoda je merenje jutarnje temperature, odmah nakon buđenja. Zašto? U početnoj fazi ciklusa, temeperatura je niža od 37 stepeni, a nakon ovulacije prelazi ovaj podeljak. Plodni dani su kao i slučaju kalendarske metode 2 dana pre predpostavljenog skoka temperature, na dan skoka temperature i dan nakon toga.
Mehanička kontracepija
Najpoznatiji vid mehaničke kontracepcije svakako je kondom, čija je velika prednost što pored trudnoće štiti i od polno prenosivih bolesti.
Manje popularni vidovi mehaničke kontracepcije su dijafragma (elastični prsten koji sprečava ulazak spermatozoida i postavlja se u vaginu do 6 sati pre, a sklanja do 8 sati nakon seksualnog odnosa) i cervikalna kapa koja dizajnom liči na dijafragmu, ali je manjih dimenzija i prekriva samo grlić materice.
U hemijsku kontracepciju spadaju specijalna sredstva poput gelova, krema ili pilula koji se apliciraju pre svakog odnosa u vaginu.
Hormonska kontracepcija
Estrogensko-gestagenske pilula funkcioniše tako što blokira ovulaciju. Pilule se najčešće uzimaju 21 dan u nizu, a onda sledi pauza od nedelju dana – sa krvarenjem. Estrogenski deo tablete je sintetički estrogen etinilestradiol, a gestagenski deo je različit od pilule do pilule. Pored toga što se estrogensko-gestagenske tablete koriste za kontracepciju, mogu da pomognu u lečenju akni, balansu ženskih i muških hormona, bolnim i obilnim menstruacijama, za regulisanje menstrualnog ciklusa. Ova trepaeutska, nekontraceptivna dejstva, zavise od količine estrogena (etinilestradiola) i vrste i količine gestagena koji, kao što smo pomenuli, čini drugi deo pilule. Pored klasičnog režima primene 21 dan sa pauzom od 7 dana postoje stanja kada se pilule mogu primenjivati i kontinuirano u dužem vremenskom periodu. O idealnoj piluli za Vas potrebno je da se konsultujete sa ginekologom. Vrlo često je cilj da se dobro odabranom pilulom ostvari istovremeno kontraceptivni i terapeutski efekat.
Osim estrogensko-gestagenske tablete mogu se u pojedinim slučajevima koristiti samo gestagenske tablete.
Kontraceptivni flasteri deluju slično kao estrogensko-gestagenske tablete, s tim što se hormoni ujednačeno apsorbuju kroz kožu i nema prvenstvenog prolaska kroz jetru, nego se odmah transportuju do ciljnih organa. Doza hormona je dosta niža. Lepe se na određene delove tela menjaju se jednom nedeljno. Nakon 21 dana, sledi pauza od nedelju dana – sa krvarenjem. Postoje potencijalne nuspojave, kao i kod tableta.
Implantat je dugoročniji oblik hormonske kontracepcije koji se postavlja pod kožu, u unutrašnoj strani nadlaktice leve ruke kod dešnjaka i desne ruke kod levaka. Štapičastog je oblika, a postavljanje se vrši u lokalnoj anesteziji. Čitav proces traje nekoliko minuta. Nakon tri godine, potrebno je odstraniti implantat – što takođe traje nekoliko minuta.
Intrauterina kontracepija
Intrauterini uložak (IUD ili popularno spirala) sačinjen je od plastike i koristi se maksimalno pet godina. Generalno se dele na dva tipa nemedicirani koji imaju isključivo kontraceptivni efekat i medicirani koji sadrze progestagensku komponentu (levonorgestrel). Preporučuju se ženama koje žele kontracepciju između dve trudnoće, one koje ne mogu da uzimaju hormonsku kontracepciju, kao i ženama koje imaju više od četrdeset godina, a kod kojih su izraženije i češće nuspojave hormonske kontracepcije. Treba imati na umu da su moguće, mada retke nuspojave i ovog tipa kontracepcije – između ostalog, neredovna i obilna krvarenja. Medicirani intrauterini ulošci ili spirale se takođe koriste u terapeutske (nekontraceptivne) svrhe, a njihovu primenu je potrebno razmotriti u svakom pojedinačnom slučaju sa ginekologom.
Postkoitalna kontracepcija ( pilula za dan posle )
Koristi se do 72 časa nakon nezaštićenog polnog odnosa, najčešće u obliku tablete. Osnova im je progestagen (levonorgestrel). Ovu vrstu kontracepcije moguće je ostvariti i primenom spriale nakon odnosa čime se sprečava usađivanje oplođene jajne ćelije u sluzokožu materice.
Sterilizacija
Sterilizacija podrazumeva ukidanje mogućnosti oplodnje i trudnoće. Operativnim putem se prekida tok jajovoda (presecanjem, podvezivanjem ili nekom drugom metodom). Pre definitivno donesene odluke o sterilizaciji, svaka pacijentkinja treba dobro da razmisli i detaljno se konsultuje sa svojim ginekologom. U vrlo malo slučajeva može doći do spontane ponovne kanalizacije jajovoda, kada može da se desi i vanmaterična trudnoća, uprkos sterilizaciji. Ona se tehnički izvodi na više načina, ali savremene metode podrazumevaju laparoskopiju i histeroskopiju.