Šta je histeroskopija?
Histeroskopija je endoskopska metoda kojom se ispituje šupljina materice. Vreme trajanja histeroskopije je od 10 do 30 min. Idealan period za intervenciju je 2 dana nakon završenog menstrualnog krvarenja zbog tankog endometrijuma (sluzokoža materične šupljine koja se ljušti u toku mentrualnog ciklusa) i bolje vizualizacija patološke promene. Isti efekat istanjene sluzokoze materice može se postići i kontinuiranom primenom kontraceptiva u trajanju od 2-3 meseca.
Kome se savetuje histeroskopija odnosno koje su indikacije?
Histeroskopija se savetuje u sledećim slučajevima:
- u cilju dijagnostike prilikom pripreme pacijentkinja za vantelesnu opldodnju ili pacijentkinja sa abnormalnim krvarenjem iz materice.ž
- odstranjivanje polipa koji se nalazi u šupljini materice nakon ultrazvučnog pregleda bez ili sa SIS metodom (ultrazvučno posmatranje šupljine materice nakon ubacivanja fiziološkog rastvora)
- odstranjivanje mioma iz šupljine materice nakon ultrazvučnog pregleda bez ili sa SIS metodom ( ultrazvučno posmatranje šupljine materice nakon ubacivanja fiziološkog rastvora)
- za resekciju septuma (pregrade) materice koja može biti razlog infertiliteta, spontanog pobačaja ili prevremnog porođaja
- odstranjivanje priraslica između dva zida materice (Sy Asherman) koje nastaju kao posledica prethodnih kiretaza, miomektomija i sl.
- ablacije endometrijuma kod neregularnog i produženog krvarenja a nakon otklanjanja mogućnosti da se radi o neoplastičnom procesu u šupljini materice. Na ovaj način se uništava bazalni sloj endometrijuma i sprečava krvarenje, a na taj način i nastanak anemije.
- otklanjanje spirale ( IUD)
Kako se izvodi histeroskopija?
Histeroskopija se izvodi sa ili bez anestezije. Bez ili nakon dilatacije cervikalnog kanala histeroskopom koji na vrhu ima kameru ulazi se kroz cervikalni kanalu šupljinu materice. Prilikom i nakon ulaska u šupljinu materice, ona se ispuni odgovarajućim tečnim rastvorom. Kada se postigne odgovarajući pritisak unutar materične šupljine, odnosno razdvoje zidovi materice, moguć je detaljan pregled šupljine, detektuju se otvori jajovoda i eventualno prisustvo patološke promene. Radi dobijanja slike histeroskop se mora priključiti na izvor svetla. Kamera sliku u odgovarajućoj rezoluciji, koja zavisi od kvaliteta optike, prenosi na monitor. U zavisnosti od patološke promene koju želimo da otklonimo koristimo se različitim instrumentima. Instrumenti mogu biti prikljućeni na izvor struje (različite elektrode) ili mehanički (hvataljke , makazice i sl). Intervencija se vrši pri konstantnom dovodu i odvodu tečnog medijuma i na taj način omogućava jasna slika unutar materične šupljine. Nakon otklanjanja patološke promene ili uzimanja biopsije preparat šaljemo na histopatološku analizu.
Koje su moguće komplikacije?
Potencijalne komplikacije su perforacija uterusa, najčešće u predelu fundusa, zatim intoksikacija vodom, krvarenje, i veoma retko infekcija.
Kod pacijentkinja koje se leče od steriliteta, odnosno nisu rađale bitno je da histeroskop bude što manjeg dijametra kako bi se izbegla dilatacija cervikalnog kanala i na taj način očuvala kompetencija grlića materice za predstojeću trudnoću.
Kakav je oporavak nakon histeroskopije ?
Generalno, oporavak je brz i bez značajne simptomatologije. Ono što možete očekivati nakon histeroskopije je prisustvo oskudnog vodenkastog sukrvičavog sadržaja uz povremno prisustvo bola blagog intenziteta u prvih dva ili tri dana, koji se može eliminisati analgeticima. Naravno, oporavak zavisi i od tipa patološke promene koja se uklanja odnosno ozbiljnosti histeroskopske intervencije.