Kongenitalna displazija ili razvojni poremećaj kuka je najčešće oboljenje koštano-zglobnog sistema u dečijem uzrastu koje karakteriše plitka zglobna čašica u karličnoj kosti, tako da glava butne kosti ne može da se smesti u ležište, već se nalazi delimično ili potpuno izvan čašice. Predstavlja mogući razlog za ozbiljan invaliditet ukoliko se ne otkrije i ne leči na vreme.
Razlog za nastanak razvojnog poremećaja kuka nije utvrđen, no smatra se da najveću ulogu imaju genetski faktori, a primećeno je da je pojava češća kod ženskog pola. Ostali faktori rizika za razvojni poremećaj kuka:
- razvojni poremećaj kuka u porodici,
- karlični položaj ploda tokom trudnoće,
- karlična ili nožna prezentacija tokom porođaja (karlični položaj povećava rizik i do 10 puta),
- blizanačka trudnoća,
- prevremeni porođaj,
- manjak plodove vode.
Pregled kukova
Ukoliko u porodilištu pedijatar ne ustanovi prisustvo znakova i faktora rizika koji bi ukazivali na prisustvo razvojnog poremećaja kuka, možemo mirno sačekati ultrazvučni pregled koji se radi sa navršenih 6 do 8 nedelja života. Ova vizuelna metoda omogućuje utvrđivanje razvijenosti koštanih i hrskavičavih tkiva, a pre svega, razvoj karlične čašice i položaja glave butne kosti. Takođe se prati i pojava jezgra okoštavanja (osifikacije) u glavici butne kosti. Ultrazvučna klasifikacija zgloba kuka se zasniva na izgledu struktura zgloba i merenju određenih uglova, kao i životnog doba deteta (metoda po Graf-u). Najčešće ovaj pregled vrši pedijatar.
Važno je naglasiti značaj prvog ultrazvučnog pregleda kukova u ovom uzrastu. Većinu ortopedskih intervencija, ukoliko su neophodne, važno je planirati i izvesti do kraja 3. meseca života. Što se ranije dijagnostikuje poremećaj, veće su šanse da se izbegne operativno lečenje a da sama intervencija, ukoliko je neophodna, da bolje i brže rezultate.
Ukoliko pri prvom pregledu lekar proceni da su kukovi zreli nije neophodna dalja dijagnostika. Međutim ukoliko lekar proceni da su kukovi još uvek nezreli može zakazati kontrolni pregled za mesec ili dva kada se donosi definitivna odluka o stanju kukova. Naša preporuka je da se široki povoj koristi sve dok se na ultrazvučnom pregledu ne potvrdi zrelost zgloba kuka tojest dok pedijatar nakon ultrazvučnog pregleda ne da dozvolu za skidanje širokog povoja.